Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Automobilių transporto paslaugos

User Rating:  / 0
PoorBest 

autobusasAutotransportas – tai transporto dalis, į kurią įeina keleivių vežimas ir krovinių pervežimas nebėginiais ir ne vandens, t. y. sausumos, keliais. Į automobilių transporto paslaugų sąvoką įeina miesto, tarpmiestinis ir tarptautinis keleivių vežimas, krovinių išvežiojimas į magistralinio transporto terminalus ir iš jų. Automobilių transportas išsivystė iš kelio transporto – arklių bei vežimų, kai šias transporto priemones išstūmė lengvosios mašinos ir sunkvežimiai.

Susisiekimo ministerijos duomenimis, Lietuvoje yra per 4 tūkst., vežančių krovinius į užsienį ir per 2,4 tūkst.važinėjančių vidaus maršrutais. Automobilių transporto paslaugos gali būti keleivių ir automobilių, taip pat smulkių ir stambių krovinių pervežimas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, perkraustymo ar transporto kontrolės valdymo paslaugos.

Pagal tai, kas yra vežama, transporto paslaugos gali būti suskirstytos į žmonių vežimą ir maisto bei nemaisto krovinių pervežimą.
Įmonių, užsiimančių žmonių vežimu, Lietuvoje yra beveik 600. Savo veikloje šios įmonės vadovaujasi toliau pateiktais Kelių eismo taisyklių nurodymais. Keleivius leidžiama vežti tik tam skirtomis (arba specialiai tam pritaikytomis) transporto priemonėmis ir tik pagal konstrukciją keleiviams skirtose vietose. Krovininio automobilio kėbule keleivius vežti leidžiama tik pritaikius kėbulą keleiviams vežti. Keleivius vežančiame krovininio automobilio kėbule turi būti sėdynės, įtaisytos 15 cm žemiau borto viršutinio krašto. Sėdynės, esančios išilgai priekinio, galinio ir šoninių bortų, turi būti su tvirtais atlošais. Krovininio automobilio kėbule leidžiama vežti tik ant sėdynių sėdinčius keleivius. Vežamų keleivių neturi būti daugiau, negu įrengta sėdimųjų vietų. Krovininio automobilio kėbule draudžiama vežti vaikus iki 16 metų. Vežti keleivius krovininio automobilio kėbule, kuriame yra įrengimų (krovinių), leidžiama tik tada, kai įrengimai (kroviniai) yra atskirti nuo keleivių sienele arba patikimai pritvirtinti. Dengto krovininio automobilio kėbule keleivius vežti leidžiama tik tada, kai keleiviai turi ryšį su vairuotoju ir prireikus gali duoti signalą sustoti.Vežti keleivių grupes krovininio automobilio kėbule leidžiama vairuotojams, turintiems ne mažesnį kaip 3 metų tos kategorijos vairuotojo stažą. Daugiau keleivių vežimo taisyklių galima rasti Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos pagrindiniuose, keleivių vežimą reglamentuojančiuose teisės aktuose.


Maisto ir maisto produktų transportavimo vežimas reikalauja ypatingo vežėjo pasirengimo. Nepakanka įsigyti automobilinį šaldytuvą, bet reikia ir įrodyti, kad jis atitinka temperatūros sąlygas, numatytas gabenti greitai gendančius produktus. Transporto priemonės, teikiančios maisto krovinių gabenimo paslaugas kas šešerius metus yra tikrinamos. Vairuotojas turi būti baigęs privalomus kursus ir išmanyti maisto produktų sanitarijos ir higienos normas ir nuolat kontroliuojamas transportavimo procesas. Maisto produktų transportavimas reglamentuojamas tarptautinių dokumentų, higienos normų ir kt. Ar maisto vežėjai laikosi nustatytų reikalavimų, stebi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba. Juk nuo to, kaip laikomi ir gabenami maisto produktai, priklauso ne tik jų maistinė vertė, bet ir mūsų – vartotojų – sveikata.

Bene plačiausiai paplitusi automobilių transporto paslauga – krovinių gabenimas tarptautiniais maršrutais. Jis domina ir didžiąją dalį Lietuvos vežėjų. Tarptautiniai pervežimai užtikrina didesnį pelną, tačiau jie yra ir žymiai konkurencingesni bei rizikingesni. Tai patvirtina ir nuolat besikeičiantis tokių įmonių skaičius. Per pastarąjį pusmetį jų sumažėjo beveik devyniasdešimčia. Kita vertus, rinkoje vežėjų skaičius nepakito – vadinasi, atsirado naujų. Siūlomos krovinių pervežimo kainos yra gana skirtingos, tačiau reikia nepamiršti, kad skūpus moka du kartus – pigus krovinių pervežimas gali gali būti susijęs su įvairiais pavojais. Juk iš karto kyla klausimų: kodėl šis vežėjas transportuoja pigiau? ar paslaugos bus kokybiškos? ar jis geros reputacijos, dirba skaidriai?

Norėtųsi paminėti ir tai, kad brangūs kroviniai traukia nusikaltėlius. Kartais jie veikia prisidengę fiktyvių įmonių vardu, kartais – realių bendrovių pavadinimais, naudodami padirbtus dokumentus. Baisu prarasti krovinį taip pat apmaudu susidurti su vežėju, kuris nejaučia atsakomybės ir neturi reikiamos patirties. Galima rasti daugybę pavyzdžių, kai kroviniai vėluoja, yra sugadinami ir pan. Taigi, labai svarbu prieš naudojantis automobilių transporto paslaugomis pasidomėti, ar įmonė patikima, skaidriai dirba, atsakingai ir rimtai žiūri į savo darbą ir tik tada patikėti jai save ar savo krovinį.

Jūs esate čia: Home Buitis Automobilių transporto paslaugos