Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Notarų atsakomybė ir notariniai veiksmai

User Rating:  / 3
PoorBest 
Notarų atsakomybė ir notariniai veiksmai 4.0 out of 5 based on 3 votes.

Notarinis veiksmas yra teisinę reikšmę turintis veiksmas. Kitaip sakant, tai yra paslauga, kurią notaras jums gali suteikti. Visus notarinius veiksmus atlieka notarai. Šiuos veiksmus gali atlikti ir Lietuvos Respublikos konsuliniai pareigūnai bei seniūnai. Šiuo metu notarai teikia apie 50 teisinių paslaugų, su jais dažniausiai bendraujame tuomet, kai sprendžiame konfliktus ar skiriame įgaliojimą tam tikram asmeniui, tvirtiname dokumentų ar parašo tikrumą.

notarasRemiantis Lietuvos Respublikos notariato įstatymu, notaras yra valstybės įgaliotas asmuo, kuris atlieka įstatymo nustatytas funkcijas. Notarai turi užtikrinti, kad oficialiuose civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių arba neteisėtų dokumentų.

Notarai tvirtina įvairių tipų sandorius, išduoda liudijimus dėl paveldėjimo teisės ar nuosavybės turto, liudija dokumentų nuorašų ir išrašų, parašo, vertimo tikrumą, saugo testamentus ir jiems prilygstančius dokumentus, priima jūrinius protestus, protestuoja vekselius ir čekius, tvirtina įmonės steigimo dokumentų atitikimą įstatymų reikalavimams ir atlieka kitus notarinius veiksmus, kuriuos numato įstatymas. Visus įgaliojimus notarai vykdo paklusdami įstatymams – notaras negali būti valdomas asmeninių nusistatymų ar emocijų. Be to, notarai privalo laikytis konfidencialumo ir užtikrinti bet kokių notarinių veiksmų slaptumą.

Notarai, vykdydami savo pareigas, privalo vadovautis notarų garbės kodeksu. Šis kodeksas nusako jų moralines vertybes – notarai privalo vadovautis teisingumo principu, būti korektiški ir išlaikyti jų pareigoms deramą orumą. Jokie šeimyniniai, visuomeniniai ar kitokie santykiai negali turėti įtakos sprendimams, nes notaras visuomet yra objektyvus ir nešališkas. Kiekvienas notaras, gerbiantis ir mylintis savo darbą, privalo tobulėti savo srityje, o sukauptomis žiniomis dalintis su kolegomis. Jei notaras sulaužo duotą priesaiką, jis turi atsistatydinti, kadangi garbės negalima atimti, garbę galima prarasti.

1992 m. rugsėjo 15 d. buvo įvykdyta valstybinio notariato reforma. Nuo tos dienos notarų skaičius padidėjo daugiau nei šešis kartus. Lietuvoje nustatytas notarų skaičius yra 280, tačiau šiuo metu dirbančių notarų yra keliomis dešimtimis mažiau. Teisingumo ministerija numato, kad kiekvienoje savivaldybėje turėtų dirbti ne mažiau kaip 3 notarai – taip bus aptarnaujamas būtinas gyventojų skaičius. Notarus gali paskirti ir juos atleisti tik Lietuvos Respublikos teisingumo ministras. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro įsakymu steigiami ir notarų biurai. Jie kuriami atsižvelgiant į notarų skaičių: vienas notaras gali turėti vieną notaro biurą. Toje pačioje savivaldybėje dirbantys keli notarai gali turėti vieną bendrą notarų biurą. Dirbant bendrame notarų biure, kiekvienas notaras visus notarinius veiksmus atlieka savo vardu ir pats prisiima atsakomybę už savo veiksmus. Už vieno ar kito notarinio veiksmo atlikimą, iš kliento notaras ima atlygį, kurį nustato Teisingumo ministerija, suderinusi jį su Finansų ministerija. Šiuo metu notarų paslaugos yra apmokamos vadovaujantis 1996 m. nustatytais įkainiais. Lietuvoje šie įkainiai yra vieni pigiausių, jei lygintume šalį su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis.

Jūs esate čia: Home Teisė Notarų atsakomybė ir notariniai veiksmai